Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3319 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Wilczy Krzyz
Strona 1 z 2

Wilczy Krzyz

PostNapisane: poniedziałek, 13 lutego 2012, 16:14
przez SvartSol
Jako, ze malo jest o nim informacji w sieci, to napisze co wiem :)
pobrane.jpg
pobrane.jpg (2.81 KiB) Przeglądane 13895 razyW roku 1910 na Islandii, w regionie Suðurland, odnaleziona zostala jedna, jedyna sztuka, pochodzaca z X wieku. Na jej podstawie powstaly repliki.

Sa rozne teorie dotyczace tego znaleziska.
- Jedna mowi, ze to regionalna odmiana Mjolnira. Interpretacja ta opiera sie na pewnym podobienstwie do mlota z figurki Thora znalezionej w polnocnej Islandii tzw. figurce Thora z Eyrarland.
220px-Reykjavik_-_Thor-Figur_1.jpg
220px-Reykjavik_-_Thor-Figur_1.jpg (9.1 KiB) Przeglądane 13895 razy

- Kolejna teoria opiera sie na podobienstwie wewnetrznego krzyza do krzyzy celtyckich, pochodzacych z tego samego okresu. Chrzescijanstwo celtyckie.
- Istnieje koncepcja, iz symbole poganskie byly wpisywane w krzyze chrzescijanskie przez wyslannikow Kosciola, ktorzy przybywali do ludow polnocy. Mialo to ulatwiac przyjmowanie nowej religii I odrzucanie kultow poganskich. (tak jak nakladanie dat swiat chrzescijanskich na poganskie)
- Jeszcze jedno przypuszczenie niektorych archeologow mowi o tym, ze jest to nordycki krzyz z cletycka glowa lwa, a nie wilka!
W jednym miejscu znalazlam tez opis glowy jako lba smoka...

W kazdym razie krzyz ten jest noszony na Islandii przez Asatryjczykow i przez chrzescijan.

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: poniedziałek, 13 lutego 2012, 19:43
przez Szerszen
Moim zdaniem to znalezisko jet właśnie znakiem czasu z okresu konwersji, gdy rodziny i rody chciał nie chciał dzieliły się na różne wiary i w niejednym domostwie pod wspólnym dachem byli i chrześcijanie i poganie.

Mógł być też znakiem konwersji - sami wiemy, że światopogląd chrześcijański się różni od naszego - a jego zmiana wymaga czasu. Być może to właśnie element wizualny tego czasu, lub czego też nie można wykluczyć, ludzi którzy próbowali łączyć ze sobą te dwie wiary.

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: wtorek, 14 lutego 2012, 19:58
przez Thorbiern
Dla mnie wilczy krzyż, czy islander - bo i taka nazwę się spotyka to jednak (mimo, że chciałbym inaczej) "krzyż"- symbol chrześcijańskiej wiary noszącego zawieszkę.
Próby łączenia go z Thorem są słuszne o tyle, o ile weźmie się pod uwagę semantyczne stopienie się obu Bogów (Chrystusa i Thora) w mentalności nordyckich neofitów. Zresztą łączenie symboliki obu systemów wierzeń obecne jest i w kulcie oficjalnym ( zdobienia kościołów, kamienie runiczne itp.) i w kulcie prywatnym (na amuletach/talizmanach) gdzie obok runicznych graffiti -kuth (odnoszących się do Jezusa) pojawia się często wyryty symbol mjolnira i odwrotnie zdarzają się młotki ozdobione rytem krzyża. Tak jak wspomniał Szerszeń to signum temporis okresu konwersji. To wplatanie "znanego świata" w nowe. W przypadku islandera, to zlanie się religii odbieram poprzez symbolikę wilczego (smoczego) łba, który może tu być symbolem pokonanego przez krzyż=Chrystus szatana. Dla świeżego konwertyty chrześcijański szatan=wąż musiał kojarzyć się z Midgardsormem, a zwycięski Chrystus z Thorem. ]:D. Kwestią otwartą pozostaje czy "oręż" Chrystusa (krzyż) mógł być dla Islandczyków tożsamy (mentalnie) z mjolnirem. Przypuszczam, że tak, a dowodem tego jest dla mnie wspomniana przez Svartsol figurka Thora. Oczywiście są inne wyjaśnienia dotyczące przedmiotu trzymanego przez Thora. Słupecki widzi w tym miechy, w które ma dąć Thor jako Bóg żeglarzy. Mnie taka "dęta" interpretacja nie przekonuje. Myślę,że Islandzki Thor=Chrystus dzierży w swych dłoniach krucyfiks=mjolnir. ]:0

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: środa, 15 lutego 2012, 08:10
przez Szerszen
Trochę odchodząc od tematu,

Z moich źródeł wynika, że Thor to raczej rolnicy i pogoda,
Od wód przybrzeżnych i rybaków Njord a od dalekiej żeglugi Ran.

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: środa, 15 lutego 2012, 11:00
przez Thordis
O dokładnie, a miechy u Thora to raczej, z tego co wiem, były kojarzone z kowalstwem, nie z żeglarstwem.

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: środa, 15 lutego 2012, 17:58
przez Knust
Ja tylko dopiszę jako ciekawostkę powtarzający się wszędzie opis w sklepach piezoterycznych.
"Wilczy Krzyż to magiczne połączenie Młota Thora i Krzyża Celtyckiego pochodzące z Islandi. Nie musisz kupować dwóch talizmanów, gdyż Wilczy Krzyż skupia całe działąnie Młota Thora i Krzyża Celtyckiego w sobie."

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: środa, 15 lutego 2012, 18:29
przez Thordis
Znaczy w zasadzie... to co skupia w takim razie? Jednocześnie chroni, odpędza olbrzymy, wyznacza granice sfery sakralnej i opowiada mity? A może przy okazji umie jeszcze coś fajnego? ]:0

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: środa, 15 lutego 2012, 18:48
przez SvartSol
taaa podaje kapcie i gazete... ]:P

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: środa, 15 lutego 2012, 19:27
przez Thorbiern
@ Szerszeń.Dla mnie też "pogodotwórczy" aspekt Thora łączy się z rolnictwem. Na obronę Słupeckiego, choć sama "dęta" teoria wydaje mi się "dęta" ];) dorzucę tylko to, że zręcznie kompiluje fakty dla udowodnienia swych tez. W przypadku "dętej" teorii łączy przekaz Adama Bremeńskiego o rządzącej funkcji Thora względem min. wiatru i relację Dudona z St. Quentin o mazaniu żagli krwią ofiary ludzkiej złożonej Rudobrodemu.
@ Thordis o miechach kowalskich nic nie słyszałem/czytałem. Mogłabyś coś więcej na ten temat?
@ Knust. Gdzie ezoterycy dopatrują się w islanderze celtyckiego krzyża, tylko Kernunos raczy wiedzieć ]:D Celtycki krzyż to w skrócie krzyż wpisany w okrąg. Mam replikę islandera i jako żywo żadnego koła/okręgu nawet małego w nim nie dostrzegłem. :lol:

Re: Wilczy Krzyz

PostNapisane: środa, 15 lutego 2012, 19:56
przez Thordis
Thorbiern napisał(a):@ Thordis o miechach kowalskich nic nie słyszałem/czytałem. Mogłabyś coś więcej na ten temat?


Ja się z tym spotkałam raz, jako drobna wzmianka w książce "Kowale i alchemicy" Mircea Eliade. Niestety teraz nie zacytuję tego fragmentu, bo książka była pożyczona, ale postaram się jeszcze jakoś to wydobyć, bo właśnie zaciekawiło mnie jako nieznana mi wcześniej teoria.