Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3347 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Wilczy Krzyz

Wilczy Krzyz

Wilczy Krzyz

Postprzez SvartSol » poniedziałek, 13 lutego 2012, 16:14

Jako, ze malo jest o nim informacji w sieci, to napisze co wiem :)
pobrane.jpg
pobrane.jpg (2.81 KiB) Przeglądane 13617 razy

W roku 1910 na Islandii, w regionie Suðurland, odnaleziona zostala jedna, jedyna sztuka, pochodzaca z X wieku. Na jej podstawie powstaly repliki.

Sa rozne teorie dotyczace tego znaleziska.
- Jedna mowi, ze to regionalna odmiana Mjolnira. Interpretacja ta opiera sie na pewnym podobienstwie do mlota z figurki Thora znalezionej w polnocnej Islandii tzw. figurce Thora z Eyrarland.
220px-Reykjavik_-_Thor-Figur_1.jpg
220px-Reykjavik_-_Thor-Figur_1.jpg (9.1 KiB) Przeglądane 13617 razy

- Kolejna teoria opiera sie na podobienstwie wewnetrznego krzyza do krzyzy celtyckich, pochodzacych z tego samego okresu. Chrzescijanstwo celtyckie.
- Istnieje koncepcja, iz symbole poganskie byly wpisywane w krzyze chrzescijanskie przez wyslannikow Kosciola, ktorzy przybywali do ludow polnocy. Mialo to ulatwiac przyjmowanie nowej religii I odrzucanie kultow poganskich. (tak jak nakladanie dat swiat chrzescijanskich na poganskie)
- Jeszcze jedno przypuszczenie niektorych archeologow mowi o tym, ze jest to nordycki krzyz z cletycka glowa lwa, a nie wilka!
W jednym miejscu znalazlam tez opis glowy jako lba smoka...

W kazdym razie krzyz ten jest noszony na Islandii przez Asatryjczykow i przez chrzescijan.
SvartSol

Re: Wilczy Krzyz

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 13 lutego 2012, 19:43

Moim zdaniem to znalezisko jet właśnie znakiem czasu z okresu konwersji, gdy rodziny i rody chciał nie chciał dzieliły się na różne wiary i w niejednym domostwie pod wspólnym dachem byli i chrześcijanie i poganie.

Mógł być też znakiem konwersji - sami wiemy, że światopogląd chrześcijański się różni od naszego - a jego zmiana wymaga czasu. Być może to właśnie element wizualny tego czasu, lub czego też nie można wykluczyć, ludzi którzy próbowali łączyć ze sobą te dwie wiary.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Thorbiern » wtorek, 14 lutego 2012, 19:58

Dla mnie wilczy krzyż, czy islander - bo i taka nazwę się spotyka to jednak (mimo, że chciałbym inaczej) "krzyż"- symbol chrześcijańskiej wiary noszącego zawieszkę.
Próby łączenia go z Thorem są słuszne o tyle, o ile weźmie się pod uwagę semantyczne stopienie się obu Bogów (Chrystusa i Thora) w mentalności nordyckich neofitów. Zresztą łączenie symboliki obu systemów wierzeń obecne jest i w kulcie oficjalnym ( zdobienia kościołów, kamienie runiczne itp.) i w kulcie prywatnym (na amuletach/talizmanach) gdzie obok runicznych graffiti -kuth (odnoszących się do Jezusa) pojawia się często wyryty symbol mjolnira i odwrotnie zdarzają się młotki ozdobione rytem krzyża. Tak jak wspomniał Szerszeń to signum temporis okresu konwersji. To wplatanie "znanego świata" w nowe. W przypadku islandera, to zlanie się religii odbieram poprzez symbolikę wilczego (smoczego) łba, który może tu być symbolem pokonanego przez krzyż=Chrystus szatana. Dla świeżego konwertyty chrześcijański szatan=wąż musiał kojarzyć się z Midgardsormem, a zwycięski Chrystus z Thorem. ]:D. Kwestią otwartą pozostaje czy "oręż" Chrystusa (krzyż) mógł być dla Islandczyków tożsamy (mentalnie) z mjolnirem. Przypuszczam, że tak, a dowodem tego jest dla mnie wspomniana przez Svartsol figurka Thora. Oczywiście są inne wyjaśnienia dotyczące przedmiotu trzymanego przez Thora. Słupecki widzi w tym miechy, w które ma dąć Thor jako Bóg żeglarzy. Mnie taka "dęta" interpretacja nie przekonuje. Myślę,że Islandzki Thor=Chrystus dzierży w swych dłoniach krucyfiks=mjolnir. ]:0
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez Szerszen » środa, 15 lutego 2012, 08:10

Trochę odchodząc od tematu,

Z moich źródeł wynika, że Thor to raczej rolnicy i pogoda,
Od wód przybrzeżnych i rybaków Njord a od dalekiej żeglugi Ran.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Thordis » środa, 15 lutego 2012, 11:00

O dokładnie, a miechy u Thora to raczej, z tego co wiem, były kojarzone z kowalstwem, nie z żeglarstwem.
Thordis

Postprzez Knust » środa, 15 lutego 2012, 17:58

Ja tylko dopiszę jako ciekawostkę powtarzający się wszędzie opis w sklepach piezoterycznych.
"Wilczy Krzyż to magiczne połączenie Młota Thora i Krzyża Celtyckiego pochodzące z Islandi. Nie musisz kupować dwóch talizmanów, gdyż Wilczy Krzyż skupia całe działąnie Młota Thora i Krzyża Celtyckiego w sobie."
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Postprzez Thordis » środa, 15 lutego 2012, 18:29

Znaczy w zasadzie... to co skupia w takim razie? Jednocześnie chroni, odpędza olbrzymy, wyznacza granice sfery sakralnej i opowiada mity? A może przy okazji umie jeszcze coś fajnego? ]:0
Thordis

Postprzez SvartSol » środa, 15 lutego 2012, 18:48

taaa podaje kapcie i gazete... ]:P
SvartSol

Postprzez Thorbiern » środa, 15 lutego 2012, 19:27

@ Szerszeń.Dla mnie też "pogodotwórczy" aspekt Thora łączy się z rolnictwem. Na obronę Słupeckiego, choć sama "dęta" teoria wydaje mi się "dęta" ];) dorzucę tylko to, że zręcznie kompiluje fakty dla udowodnienia swych tez. W przypadku "dętej" teorii łączy przekaz Adama Bremeńskiego o rządzącej funkcji Thora względem min. wiatru i relację Dudona z St. Quentin o mazaniu żagli krwią ofiary ludzkiej złożonej Rudobrodemu.
@ Thordis o miechach kowalskich nic nie słyszałem/czytałem. Mogłabyś coś więcej na ten temat?
@ Knust. Gdzie ezoterycy dopatrują się w islanderze celtyckiego krzyża, tylko Kernunos raczy wiedzieć ]:D Celtycki krzyż to w skrócie krzyż wpisany w okrąg. Mam replikę islandera i jako żywo żadnego koła/okręgu nawet małego w nim nie dostrzegłem. :lol:
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez Thordis » środa, 15 lutego 2012, 19:56

Thorbiern napisał(a):@ Thordis o miechach kowalskich nic nie słyszałem/czytałem. Mogłabyś coś więcej na ten temat?

Ja się z tym spotkałam raz, jako drobna wzmianka w książce "Kowale i alchemicy" Mircea Eliade. Niestety teraz nie zacytuję tego fragmentu, bo książka była pożyczona, ale postaram się jeszcze jakoś to wydobyć, bo właśnie zaciekawiło mnie jako nieznana mi wcześniej teoria.
Thordis

Następna strona

Powrót do Historia