Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3299 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Germania a Rzym

Germania a Rzym

Germania a Rzym

Postprzez Viking » środa, 6 lipca 2011, 19:42

No własnie jak to było, jak myślicie dlaczego Germania nie dała się zromanizować jak Galia czy inne kraje?? Wiem że Rzym przegrał w Lesie Teutoburskim jednak kolejne bitwy wygrywano (kampanie Germanika) i jeszcze wiele lat po nich Rzym był silny i nadal prowadził podboje. Oczywiście wojna z Germanami się nie opłacała i nawet gdy podbito ziemie za Renem (przed 9 r n.e) przynosiły one niewielkie zyski z podatków, nie było też za bardzo miast które można by zdobywać - myśle jednak że to nie tylko to...Chyba istotniejszy był tu czynnik ludzki - dzikie dla Rzymian plemiona poprostu nie chciały się romanizować. Rzymski styl życia był im obcy, tak samo jak prawa i obyczaj - nie widziano w nich wiele dobrego. Jeśli dodamy do tego wojwoniczość plemion i trudny teren myśle że każdy Rzymianim marzył o tym aby jak najszybciej opuścić ten straszny kraj ;)
Co ciekawe podobną taktyke w walce z Niemcami stosowali polscy władcy np. Chrobry. Starano się wciągnąć lepiej uzbrojonego przeciwnika na bagna i w lasy, atakować partyzancko itd Według tego schematu odparto większość wielkich niemieckich wypraw które czasem ledwo unikały całkowitego unicestwienia w lasach z głodu, chorób i od miecza - podobnie jak Rzymianie w wojnach za Renem. Z tym że za Renem jeszcze większe znaczenie według mnie miał własnie "duch" ludności bo gdyby Rzym się uparł to wreszcie podbiłby germańskie ziemie.
"Życie człowieka to zadanie,
Spełnia się poprzez trud i znój
Dzieło to twoje powołanie,
Dzielnym niech będzie żywot twój! "
Viking

Re: Germania a Rzym

Postprzez Krucza » środa, 6 lipca 2011, 21:33

Nie tak do końca było z tym, że rzymski styl życia, prawa i obyczaj były zupełnie obce i odrzucane - trochę to było bardziej skomplikowane i jak to zwykle - nie czarno-białe, no i zależało od okresu, tego jakie akurat germańskie plemię się weźmie na tapetę, układów politycznych.
Nie mam teraz czasu pisać więcej, można trochę informacji rzeczy znaleźć np. w "Wędrówki Ludów - historia niespokojnej epoki" albo "Imperia i barbarzyńcy. Migracje i narodziny Europy.", oczywiście więcej książek na temat się znajdzie, akurat te mi się wspomniały. O, i "Barbarzyńska Europa" też.
"Wystarczy być mężnym i wyruszyć w drogę."

"Ydalir są doliny
gdzie sobie Ullr
pobudował sale"
http://www.ydalir-laget.pl
Krucza

Postprzez Viking » środa, 6 lipca 2011, 21:56

Nie mówie że germanie byli tu monolitem - jednak pax romana wyraźnie im nie pasował. Winni byli tu też sami Rzymianie bo zamiast nieść bogactwo, miasta i kulture na początku nieśli nowe podatki i prawa co się nie podobało.
Viking

Postprzez Krucza » środa, 6 lipca 2011, 23:15

Raczej korzystali z niego na swój własny sposób i według swoich potrzeb, często doraźnych.
"Wystarczy być mężnym i wyruszyć w drogę."

"Ydalir są doliny
gdzie sobie Ullr
pobudował sale"
http://www.ydalir-laget.pl
Krucza

Postprzez KozioU » czwartek, 7 lipca 2011, 08:48

Viking napisał(a):zamiast nieść bogactwo, miasta i kulture na początku nieśli nowe podatki i prawa co się nie podobało.

A wg Ciebie podboje prowadzono po to, żeby rozdawać bogactwa i nieść kulturę?? Bo mnie zawsze uczono, że po to, żeby samemu się bogacić kosztem podbitych terytoriów. I mam duży szacunek dla Rzymian, że tego nie kryli pod płaszczykiem "krzewienia demokracji" czy "bringing freedom to the galaxy".
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Viking » czwartek, 7 lipca 2011, 09:15

Jednak ziemie podbite przez Rzym z czasem sporo zyskiwały zwłaszcza pod względem gospodarczym - myśle że nasze ziemie mogły by inaczej wyglądać gdyby tak ze 100 lat były pod ich panowaniem choć nigdy nie ma tu pewności.
Viking

Postprzez Szerszen » sobota, 9 lipca 2011, 19:52

To zależało, kto miał je nadane... jak mądry patrycjusz... to jakoś tam szło... a jak głupi, to nędza i podatki. :D
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Ulf » sobota, 9 lipca 2011, 20:02

Ale w koncu i tak Rzym "podbil" cala Germanie. Bo kim innym jak nie zromanizowanymi Germanami byli Frankowie i ich dynastie Merowingow a pozniej Karolingow. O ile mnie pamiec nie myli to Chlodwig I ktory przyjal chrzescijanstwo mial tytul rzymskiego konsula :)
Ulf

Postprzez Szerszen » sobota, 9 lipca 2011, 21:22

Wiesz Ulfie... na Rusi... no może nieco bardziej na południu to wódz germański miał tytuł "Chana"... czy to oznacza, że Turcy ich mocno szanowali, czy że ich podbili? 8-)

źródło: "Ruś Wikingów" - W. Duczko, jeśli mnie pamięć nie myli, a po konkretnego wodza nie chce mi się sięgać.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Powrót do Historia