Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Kornery

Kornery

czyli to, co powiedziane być może

Re: Kornery

Postprzez KozioU » wtorek, 4 września 2012, 12:48

OK, można zrobić tak, jak mówicie. Jak się niemiecki wątek rozciągnie jakoś, to zawsze można go wydzielić dla porządku.

EDIT: Done.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Vrede » wtorek, 4 września 2012, 13:00

Po pierwsze, nie jest na wyrost, bo już po niemiecku zaczęli gadać - i Thordis i Coffiee.
Po drugie wątpię, żeby Bil I Gunna znali jeszcze czeski, francuski czy suahili - ale niemiecki znają na pewno i dzięki temu inni użytkownicy naszego forum, którzy nie posługują się angielskim taki biegle jak Niemcy - mają szansę porozmawiać. A ja sobie to chętnie poczytam, poprzypominam i poćwiczę to co zdążyłam już przez ostatnie lata pozapominać. Bo wiem, że ten język jednak jeszcze mi się w życiu przyda.
Po trzecie tym momencie ktoś, dla kogo niemiecki jest językiem rodzimym a w angielskim nie czuje się pewnie - na pewno na forum nie wejdzie. Kiedy będzie tu taki korner - jest na to szansa.
Stworzenie czegoś takiego jak niemiecki Ecke problemem nie jest, więc czemu nie spróbować. Jeżeli nie wypali to tragedii też nie będzie. Przekonajmy się.
Vrede

Postprzez Szerszen » wtorek, 4 września 2012, 13:20

Vrede... International... jest jak sądzę zrozumiałe dla wszystkich - czemu miałoby blokować Niemców, skoro English nie zablokowało Gunny?
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Isa » wtorek, 4 września 2012, 13:26

ktoś, dla kogo niemiecki jest językiem rodzimym a w angielskim nie czuje się pewnie - na pewno na forum nie wejdzie. Kiedy będzie tu taki korner - jest na to szansa.

Nadal uważam nadmiar kornerów za przerost formy nad treścią. Angielski jest powszechnie uznawany za język międzynarodowy - z tego względu np. IASC był po angielsku - a trudno oczekiwać, żebyśmy robili kącik w języku narodowym dla każdego obcokrajowca, który uznał za stosowne obejrzeć nasze forum.

Anyway, obecnie mamy wersję optymalną - zobaczymy, co z tego wyjdzie, jak to ktoś napisał wyżej, zawsze można dalej dzielić (wątpię, aby do tego doszło w przeciągu najbliższych 5 lat...).
Íss er árbörkr
ok unnar þak
ok feigra manna fár.
Isa

Postprzez ThorrUlfR » wtorek, 4 września 2012, 13:26

Dla większości Polaków język angielski nie jest rodzimym językiem, co wcale nie przeszkadza im w buszowaniu po wszelakich forach nawet jeśli ich znajomość angielskiego jest znikoma.
Szczerze mówiąc patrząc na tworzenie kornerów językowych mam mieszane uczucia - jakoś się tak skromnie złożyło że Wasi niemieccy, angielscy i amerykańscy etc. przyjaciele dziwnym trafem nie widzą potrzeby ułatwiania polskim przyjaciołom rozmów i dyskusji tworząc polskie kornery językowe na własnych forach.
To tak na marginesie dyskusji
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Isa » wtorek, 4 września 2012, 14:36

Szczerze mówiąc patrząc na tworzenie kornerów językowych mam mieszane uczucia - jakoś się tak skromnie złożyło że Wasi niemieccy, angielscy i amerykańscy etc. przyjaciele dziwnym trafem nie widzą potrzeby ułatwiania polskim przyjaciołom rozmów i dyskusji tworząc polskie kornery językowe na własnych forach.

Akurat sama idea kornerów jest jak najbardziej wartościowa. Bądź co bądź - nasi niemieccy, amerykańscy i inni przyjaciele - mają więcej doświadczenia w zakresie Asatru, bo ich organizacje istnieją nie kilka lat, a kilkanaście lub kilkadziesiąt. I wydaje mi się, że fajnie jest móc porozmawiać na swoim własnym forum ze światowej klasy (niezależnie, czy się z nim zgadzamy, czy nie) autorem książek i publikacji na ten temat ;)

Po prostu - chodzi o wyważenie.
Íss er árbörkr
ok unnar þak
ok feigra manna fár.
Isa

Postprzez Thordis » wtorek, 4 września 2012, 19:33

Trochę poniewczasie, ale chciałabym, żeby dla wszystkich było jasne, że kącik niemiecki zaproponowałam w powitaniu Gunny półżartem, bo - fakt faktem - ucieszyłam się, że ktoś tutaj mówi językiem, którego nie obawiam się używać publicznie (angielski nie jest mi zupełnie obcy, ale czuję się w nim niepewnie, a nie lubię publicznie wypowiadać się swoim "Kali jeść" ;P). Nie miałam też na celu tworzenia takiego kącika WYŁĄCZNIE dla mnie. Jeżeli zapotrzebowanie nie istnieje, ja jak najbardziej się dostosuję (dam radę rozmawiać po angielsku, tyle że tłumaczenie sobie Waszych wypowiedzi zajmie mi więcej czasu, ale dla chcącego nic trudnego :) ). Nie widzę sensu robienia rewolucji dla jednej osoby. Niemniej jeżeli taka potrzeba istnieje/zaistnieje w przyszłości, chętnie "zaopiekuję się" niemieckojęzycznymi dyskusjami.
Thordis

Postprzez Vrede » środa, 5 września 2012, 06:10

ThorrUlfR napisał(a):Dla większości Polaków język angielski nie jest rodzimym językiem

Zaskakujące....

ThorrUlfR napisał(a): jakoś się tak skromnie złożyło że Wasi niemieccy, angielscy i amerykańscy etc. przyjaciele dziwnym trafem nie widzą potrzeby ułatwiania polskim przyjaciołom rozmów i dyskusji tworząc polskie kornery językowe na własnych forach.
To tak na marginesie dyskusji

A po co mieliby to robić? Czyżby w innych państwach język polski był jednym z obowiązkowych przedmiotów w ich szkołach, dzięki czemu są w stanie się nim dobrze posługiwać? Czyżby Polska stała się nagle bastionem wiedzy o Asatru i każdy obcokrajowiec chciałby o tym w polskim języku porozmawiać? A może język polski jest taki przydatny przy nauce islandzkiego lub staronorweskiego/staroangielskiego/starnoniemieckiego, że po prostu każdy pragnie go poznać i się w nim wypowiadać, bo zapewne pomaga to w zrozumieniu źródeł skandynawskich?

@KozioU, @Szerszen - nie zauważyłam wcześniejszych postów o Internationalu - rzeczywiście to jest rozwiązanie. I skoro Thordis nie pała dziką chęcią rozkręcania dyskusji po niemiecku to ok - International jest optymalnym wyjściem.
Vrede

Poprzednia strona

Powrót do Uwagi użytkowników